Przenośniki (transportery) taśmowe znajdują szerokie zastosowanie w niemal wszystkich gałęziach przemysłu. Dzięki dużej różnorodności i szerokiej gamie taśm transportowych można je wykorzystywać do różnorodnych produktów.
Przeznaczenie przenośników taśmowych
Przenośniki taśmowe przeznaczone są zarówno do prac lekkich (produkty o niewielkich gabarytach transportowane luzem lub w opakowaniach) jak i ciężkich (transport materiałów sypkich: składowiska, elewatory, place budów itp.). Stosowane są do transportu ładunków drobnicowych: kartony, skrzynki, worki itp.. oraz znajdują zastosowanie w liniach montażowych, w pracach magazynowych, w rolnictwie itp..
Budowa przenośnika taśmowego
Konstrukcja nośna(budowa) transportera taśmowego może być wykonana ze stali zwykłej malowanej proszkowo, stali kwasoodpornej lub aluminium (profile aluminiowe).
Przenośniki (podajniki) taśmowe cechują się stabilną konstrukcją ramy i podpór wykonanych z profili stalowych. Taśma transportowa ślizga się po specjalnym blacie stalowym lub z tworzywa (najczęściej polietylen). Na końcach przenośnika zamocowane są: rolka napędowa lub elektrobęben, rolka zwrotna oraz układy napinający. Jako napęd może być zastosowany silnik elektryczny z przekładnią (motoreduktor) lub elektrobęben. Możliwe jest stosowanie w przenośnikach taśmowych układu rewersyjnego kierunku transportu. W przenośnikach tych zastosować możemy różne taśmy.
Najczęściej stosowane to : taśmy wykonane z PVC, poliuretanu, gumy, silikonu, kauczuku, filcu. Oferowane są w różnych grubościach i z różną strukturą wierzchnią (gładka, antypoślizgowa, gripp).
Dodatkowo taśmy te w zależności od specyfiki transportowanego produktu mogą być wyposażone w zabieraki lub falbany boczne tzw. welkanty (zapobiegające rozsypywaniu się materiałów sypkich na boki), jak również prowadniki klinowe montowane od spodu taśmy (zapewniają większą stabilność i prowadzenie taśmy na konstrukcji nośnej przenośnika).
Przenośniki taśmowe wykorzystywane są do przemieszczania ładunków w poziomie lub pod kątem wzniosu do 30°. Znakomicie zdają egzamin podczas transportowania na różne wysokości. W zależności od potrzeb do konstrukcji bocznej przenośnika można zamontować odpowiednie układy band bocznych regulowanych w pionie i poziomie (równoległe lub pojedyncze pręty stalowe, profile ekstrudowane, listwy ślizgowe z tworzywa itp.).